Ασθενής του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας υπεβλήθη σε επιτυχή μεταμόσχευση νεφρού
![Ασθενής του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας υπεβλήθη σε επιτυχή μεταμόσχευση νεφρού Ασθενής του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας υπεβλήθη σε επιτυχή μεταμόσχευση νεφρού](https://iaso.blob.core.windows.net/userfiles/images/default-source/news-thess/14042020_kidney_big.tmb-730x387.jpg?sfvrsn=d893ee44_1)
Παρά την επιδημία του κορωνοϊού δε σταμάτησαν οι μεταμοσχεύσεις, δηλαδή η ελπίδα. Το Σάββατο 04/04/2020 μεταμοσχεύθηκε με επιτυχία στο Μεταμοσχευτικό Κέντρο του Ιπποκρατείου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης, ασθενής της Μονάδας Τεχνητού Νεφρού του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας. Ο ασθενής έπασχε από χρόνια νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου και υποβάλλονταν σε αιμοκάθαρση επί σειρά ετών.
Η εξαιρετική κλινική κατάσταση του υποψήφιου λήπτη σε συνδυασμό με τον άρτιο προμεταμοσχευτικό έλεγχο, εξασφάλισαν την καταλληλότητά του για ένταξη στη λίστα για μεταμόσχευση και τελικά στην απόκτηση του πολυπόθητου μοσχεύματος. Η εμπειρία της θεράπουσας ιατρού και Διευθύντριας της Μονάδας Τεχνητού Νεφρού του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας, κας Αθηνάς Γόμπου στον τομέα των μεταμοσχεύσεων και η άρτια λειτουργία της μονάδας, συνέβαλαν τόσο στην κατάλληλη προετοιμασία του ασθενούς και την τήρηση της διαδικασίας, όσο και στην άμεση κινητοποίηση για τη λήψη του μοσχεύματος.
Ο ασθενής είχε σταθερή μετεγχειρητική πορεία και αναρρώνει δίπλα στην οικογένειά του.